یکشنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

کام شیرین صادرات از صنعت شیرینی و شکلات

معتبرترین برندهای کشور در صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی شیرینی و شکلات ایران از سوی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران مورد بازدید قرار گرفت.

 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج ضمن بازدید از این نمایشگاه، در مورد آخرین وضعیت صادرات محصولات صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات گفت: در سال گذشته این صنعت با بیش از 500 میلیون دلار صادرات، 25 درصد از کل سبد صادرات محصولات صنایع غذایی کشور را به خود اختصاص داده که این سهم با افق روشن پیش رو، در حال رشد است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از جمله نکات مثبت صنعت شیرینی و شکلات کشور این است که علیرغم کمبود داخلی مواد اولیه مورد نیاز از جمله شکر، کاکائو و روغن که نیازمند واردات است، توانسته در زمینه کالاهای مختلف 20 تا 30 درصد ارزش افزوده ایجاد کرده و با محصولات متنوع در بازارهای متعددی حضور پیدا کند. هرچند 80 درصد بازارهای هدف صادرات این محصولات کشورهای همسایه هستند اما توان ورود به سایر کشورهای هدف را به لحاظ کیفی و طعم و مزه‌داراست.

خسروتاج افزود: طبق اعلام شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، اقدامات خوبی که تاکنون برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنعت درقالب ورود موقت صورت گرفته، نیاز به توسعه و تقویت بیشتری دارد همچنین انجمن صنفی صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران گام‌های مثبتی در راستای تأمین برخی مواد اولیه جهت واحدهای تولیدی برداشته که می بایست مقدمات تسهیل دسترسی به سایر مواد مورد نیاز (ازجمله از طریق بورس) فراهم گردد تا واحدهای تولیدی بتوانند در رینگ صادراتی اقلامی همچون روغن و شکر را تهیه و محصول تولیدی خود را صادر کنند.

در ادامه این بازدید شرکتهای حاضر در نمایشگاه به نکات کلیدی زیر اشاره داشتند:

- بخش تحقیق و توسعه (R&D) رشد و جایگاه خوبی در این صنعت پیدا کرده است. باتوجه به نیاز محصولات ایرانی به نوآوری و ثبات کیفیت جهت تداوم حضور در بازارهای جهانی، نقش واحد (R&D) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که خوشبختانه واحدهای بزرگ تولیدی کشور بخوبی به آن پرداخته‌اند و محصولات جدید عرضه شده در نمایشگاه ناشی از فعالیت این مجموعه ها است، لذا برای توفیق بیشتر جهت حضور در صحنه بین‌المللی نیازمند تقویت و حمایت واحدهای (R&D) هستیم.

- برخی رقابتهای مخرب بین بنگاه‌های داخلی در بازارهای هدف صادراتی منجر به گله‌مندی صادرکنندگان معتبر است که تشکلهای تخصصی بایستی با عارضه‌یابی و چاره جویی، به کمک واحدهای صادراتی مبادرت ورزند. این موضوع مورد حمایت دستگاه‌های ذیربط دولتی نیز هست. از جمله تخلفات اشاره شده کپی از برند و لوگوی شرکت‌های بزرگ است که به منظور بررسی راهکارهای رعایت حقوق مالکیت معنوی بخصوص در صنعت خوش آتیه رشد شیرینی و شکلات ضروری است از همفکری تشکلها و بنگاههای بخش خصوصی استفاده شود تا اقدامات اجرایی موثر تعریف و عملیاتی گردد.

- در بخش دیگری از نمایشگاه برخی بنگاههای تولیدی، توانمندیهای خود در زمینه فروش آنلاین داخلی محصولات را به خوبی عرضه کردند. برخی واحدهای تولیدی نیز پیشنهاد داشتند کالاهای وارداتی مشابه تولید داخل بمنظور برقراری شرایط رقابت عادلانه می بایست از قوانین و مقررات یکسانی در عرضه داخلی برخوردار باشند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت در پایان بازدید خود تأکید کرد حمایت بیشتر از بنگاه‌های تولیدی و صادراتی شیرینی و شکلات برای رقابت در صحنۀ بین‌المللی نیازمند حمایت همه جانبۀ تمامی دستگاه‌های مرتبط با امر صادرات است.


تاریخ انتشار:1396/06/27

دیدگاه (0) کلیک: 2619

تراز تجاری منفی در تجارت با برزیل

جلسۀ انجمن واردکنندگان گوشت به همت سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این جلسه که به ریاست مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، نمایندگان انجمن واردکنندگان گوشت به مشکلات بانکی موجود بر سر راه واردات گوشت و امکان بررسی بازارهای جدید در این زمینه اشاره کردند.

گفتنی است، برزیل که موضوع اصلی بحث این جلسه بود از مهم‌ترین کشورهای صادرکنندۀ کالا همچون گوشت گوساله، کنجاله و روغن سویا به ایران است و تراز تجاری دو کشور نیز به شدت منفی است.


تاریخ انتشار:1396/06/28

دیدگاه (0) کلیک: 2237

توسعه روابط تجاری با اوراسیا در دستور کار سازمان توسعه تجارت

قائم‌مقام وزیر در امور تجارت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در رأس هیأتی متشکل از نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت ایران، به منظور شرکت در کنفرانس بین‌المللی اوراسیا و بازدید از اکسپو 2017 به قزاقستان سفر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج در دیدار با معاون نخست وزیر قزاقستان بر توسعۀ روابط چند جانبه در چارچوب اوراسیا تأکید کرد.

وی با وزیر بازرگانی اتحادیۀ گمرکی اوراسیا و معاون وزیر کشاورزی قزاقستان در خصوص همکاری‌های تجاری در زمینۀ محصولات کشاورزی به گفتگو نشست و راهکارهای رفع موانع ورود موقت، ترانزیت و سوآپ محصولات کشاورزی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

خسروتاج در ادامۀ سفر خود پس از مذاکرات با وزیر تجارت اوراسیا در آستانه، از غرفۀ ایران و قزاقستان در اکسپو 2017 و همچنین محل پیشنهادی برای احداث مرکز تجاری ایران در آلماتی بازدید کرد.

گفتنی است، دور قبلی مذاکرات که مردادماه در ایروان برگزار شد، در خصوص ترجیحات تعرفه‌ای برای اقلام کشاورزی و مواد غذایی مورد مبادله بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیۀ اقتصادی اورآسیا گفتگو شد.


تاریخ انتشار:1396/06/05

دیدگاه (0) کلیک: 3936

رشد 43 درصدی واردات خودرو

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت و به نقل از ایرنا، مجتبی خسروتاج در حاشیۀ مراسم معارفه وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به بسته بودن سایت ثبت سفارش خودروهای خارجی افزود: واردات خودرو باید حساب شده باشد و نمی‌تواند یله و رها باشد که افراد هرچه خواستند خودرو وارد کشور کنند.
وی افزود: در پنج ماه نخست امسال واردات خودروی سواری در همسنجی با پارسال از نظر تعداد 43 درصد و از نظر ارزش بیش از 50 درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیشتر بودن رشد ارزش از رشد تعداد خودروهای وارداتی را به معنای آن دانست که امسال خودروهای گرانتر و با کیفیت تری در قیاس با سال گذشته وارد کشور شده است.
خسروتاج تاکید کرد: باید ضمن توجه به توان تولید داخل، به مقوله صادرات نیز توجه داشت و تا دستورالعمل ها در این زمینه خوب و شفاف نشود، واردات خودروی جدید به صلاح نیست.
به گفته وی، همه قوانین موجود کشور به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده است این کنترل ها را داشته باشد.
خسروتاج با اشاره به آخرین وضعیت دستورالعمل واردات خودرو، بیان داشت: این دستورالعمل با تاکید بر پشتیبانی از تولید داخلی، سرمایه گذاری مشترک، انتقال فناوری و توسعه صادرات تهیه شده است.
به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، دستورالعمل ذکر شده پس از تایید وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت به هیات وزیران ارسال خواهد شد و پس از تایید نهایی، ابلاغ می شود.
وی در پاسخ به این مطلب که توقف ثبت سفارش ها موجب افزایش قیمت ها در بازار شده، تصریح کرد: همانطوری که در مصاحبه های پیشین با رسانه ها عنوان شده، توقف موقت در ثبت سفارش ها به معنای توقف واردات نیست و اکنون از محل ثبت سفارشات پیشین واردات خودرو در حال انجام است.
وی درباره تخلفات گرانفروشی واردکنندگان هشدار داد: از سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده خواسته ایم تا در صورتی که خریداران خودروهای خارجی از عملکرد فروشندگان شاکی و ناراضی باشند می‌توانند مراتب شکایت خود را به سازمان حمایت ارسال کنند تا مورد رسیدگی قرار گرفته و برخورد لازم انجام شود.
خسروتاج تأکید کرد: هر نوع تعهدی برای تحویل خودرو یا فروش آن که بدون مجوز واردات و ثبت سفارش معتبر انجام شده و تعهداتی را برای مصرف کنندگان به وجود آورده باشد خلاف مقررات است و اگر واردکنندگان چنین اقداماتی کرده باشند، به تخلفاتشان رسیدگی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، در پنج ماه نخست امسال بیش از 38 هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شده که ارزش آنها بیش از یک میلیارد و 42 میلیون دلار است؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 26 هزار و 500 دستگاه خودرو به ارزش 700 میلیون دلار وارد شده بود.
در چهار ماهه نخست امسال نزدیک به 26 هزار دستگاه خودرو سواری وارد و در گمرک های کشور ترخیص شد. این میزان در مدت مشابه پارسال حدود 18 هزار دستگاه بود؛ این امر نشاندهندۀ افزایش 30 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال است.
پیشتر رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو، افزایش نرخ ارز، سیاست دولت در حذف واردکنندگان غیرنماینده از بازار را از دلایل اصلی افزایش قیمت خودروهای خارجی در بازار مطرح کرد.


تاریخ انتشار:1396/06/07

دیدگاه (0) کلیک: 2159

سهم 30 درصدی محصولات لبنی در صادرات صنایع غذایی

برنامه‌هاي شركت كاله براي متنوع سازي محصولات و بازار توسعۀ صادرات طی سال‌هاي آتي در بازديد قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران از مجموعۀ كاله در شهرستان آمل مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج، طی این بازدید اعلام کرد: از 2 میلیارد و 100 میلیون دلار مجموع صادرات صنایع غذایی در سال 1395، حدود ٦4٠ میليون دلار آن به صنایع لبنی اختصاص داشته است و این حجم 30 درصدی، اهمیت توجه به صادرات محصولات لبنی را توجیه می‌کند.

وی توجه به ثبات و پايداري در كيفيت خوب كالا و نوآوري در محصول را از علل اصلي موفقيت بعضي از شركت‌هاي لبني در بازار دانست .

خسروتاج در اين نشست با اشاره به مصاحبه صدا و سيما با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در دو شب گذشته اظهار کرد: سخنان ايشان بيانگر آشنايي و توجه ايشان به اهميت نقش سودهاي بانكي در فعاليت‌هاي اقتصادي و بخصوص هزينه هاي صادراتي است و بايستي تمركز بر نحوه و چگونگي كاهش نرخ سود بانكي باشد.

قائم‌مقام وزیر صنعت در امور تجارت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنين متذكر شد که در جلسۀ ستاد اقتصادي دولت طی روزهاي آتي نحوۀ حمايتي ساير كشورها از صادرات غير نفتي به بحث گذاشته خواهد شد و اميدواريم بستۀ مناسبي نيز براي حمايت از صادرات غير نفتي ايران فراهم شود .

خسروتاج افزود: توسعۀ صادرات نیازمند عزم ملی است و باید موضوع اصلی همۀ دستگاه‌هاي اقتصادي قرار گيرد ولی متاسفانه از مواضع برخی مدیران مشخص است هنوز عزم ملي براي صادرات برای آنها در صدر امور قرار ندارد.

گفتنی است، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در سفر یک روزۀ خود به استان مازندران، به مناسبت هفتۀ دولت، از تعدادی واحد صنعتی بازدید و با فعالان تجاری و اقتصادی استان گفتگو کرد.


تاریخ انتشار:1396/06/11

دیدگاه (0) کلیک: 1486