جمعه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

فرانسه مدعی است با دید باز برای همكاری های دو جانبه در همۀ ابعاد با طرف‌های ایرانی آمده است

مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون توسعۀ بازرگانی و امور اقتصادی، در خصوص مذاکرات مهندس نعمت‌زاده و فابیوس گفت: فرانسه یكی از شركای مهم اقتصادی ایران تا قبل از تحریم بود بطوریكه میزان همكاری های تجاری دو كشور، بدون نفت به حدود 5/4-4 میلیارد دلار می رسید. اما با شروع تحریم و محدود شدن روابط، این رقم در سال گذشته به حدود نیم میلیارد دلار كاهش یافت. فرانسه در بخش هایی همچون دارو، برق و حمل‌و‌نقل هوایی با در اختیار قراردادن هواپیماهای ایرباس، در بخش مخابرات (الكاتل) و الكترونیك، از طریق شركت توتال در پروژههای نفتی و گازی، از طریق شركت‌هایی همچون تكنیپ در مهندسی، با  بانك‌های سوسیاته ژنرال و پاری‌با برای فاینانس و در صنایع غذایی و غیره همكاریهای خوبی با ایران داشته است كه متأسفانه با شروع تحریم در اكثر موارد فوق، همكاری‌ها كاهش پیدا کرده است، البته در بخش خودرو نیز با پژو و رنوی فرانسه همكاریهای قدیمی وجود داشته است.


خسروتاج در ادامه به 6 محور بحث در مذاکرات وزیر امور‌خارجۀ فرانسه و وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان اشاره کرد و گفت: وزیر امورخارجۀ فرانسه با توضیح درخصوص دلایل طولانی شدن مذاكرات 1+5؛ كه عمدتاً به دو دلیل سخت بودن مذاكرات چند جانبه در مقایسه با دو جانبه است، چنانچه همۀ اعضای مذاكره‌كننده به توافق جمعی روی موضوعات نرسند مذاكرات به طول خواهد انجامید، و دیگر اینكه اعضا به‌دنبال تهیۀ یك سند جامع، فنی و كاربردی بودند كه به نوعی نقشۀ راه حل مسائل و تفاهمات آتی برای موضوعات مشابه باشد، اظهار داشت این مذاكرات نشان داد كه بدون جنگ هم میتوان برای مشكلات راه حل پیدا كرد.


1)    اعلام آمادگی فرانسه با نگاه باز، رو به جلو و آینده‌ساز برای همکاری‌های دوجانبه است. برهمین اساس آقای روحانی، رئیس‌جمهور ایران، از سوی رئیس‌جمهور فرانسه در آیندۀ نزدیك برای بازدید از فرانسه دعوت شدند.
2)    همكاریهای دو جانبه در زمینههای انرژی، تكنولوژیهای جدید، مخابرات، حمل‌ونقل و هر نیازی كه طرف ایرانی مطالبه کند، متمركز خواهد شد.
3)    نیاز ایران به سرمایهگذاری، مشاركت در طرح‌ها، توسعۀ اشتغال و غیره کاملاً از سوی فرانسویها قابل درك است و آمادگی همكاری در این قالب را دارند.
4)    شركت‌‌های خودرو‌ساز فرانسوی آمادگی سرمایهگذاری مشترك برای تولید خودرو و قطعه در ا یران را دارند.
5)    تمامی شركت‌های ذینفع میتوانند مذاكرات و قراردادهای مرتبط خود را منعقد نمایند، با اقدامات در دست اجرا، طی چند ماه تا پایان سال میلادی، اظهار امیدواری شد كه بلافاصله و حداكثر از ابتدای سال آیندۀ میلادی اجرای قراردادهای منعقده آغاز شود.
6)    شرایط همكاری مانند گذشته نخواهد بود و طرف‌های فرانسوی سعی میكنند متناسب با دیدگاه دوستان ایرانی، همكاری را انجام دهند. در همین راستا، در ماه سپتامبر سال‌جاری هیئت بلند پایۀ اقتصادی متشكل از مدیران عامل شركت‌های بزرگ فرانسوی به همراه دو وزیر تجارت، كشاورزی و صیادی برای بررسی زمینههای همكاری بیشتر شركت‌های ایرانی با فرانسوی وارد ایران خواهد شد.
در این نشست، آقای مهندس نعمت‌زاده ضمن اشاره به اینكه همكاریهای صنعتی ایران و فرانسه باید با توجه به شرایط جدید صورت پذیرد، تأكید کردند كه ایران در مقایسه با سال‌های پیش از تحریم به توان صنعتی، ظرفیتهای خوب مهندسی و رشد خوبی دست یافته كه لازم است در شكل و نحوۀ همكاری با طرف‌های اروپایی تغییراتی به‌عمل آید.


 مهندس نعمت‌زاده در ادامه عنوان کرد که هدف از سرمایهگذاری خارجی صرفاً آوردن سرمایۀ به داخل کشور نیست، بلكه سرمایهگذاران باید همراه با طراحی مشترك، مهندسی مشترك،  بازاریابی مشترك و صادرات مشترك وارد شوند و به دنبال همكاری بلند مدت نیز باشند.


 برقراری هر چه سریع‌تر ترتیبات بانكی و استفاده از پوششهای بیمهای شركت كوفاس برای اجرای طرح‌های عمرانی ضروری است و نیز همکاری‌های بزرگ اقتصادی را می‌توان در دستور کار قرار داد.
وی گفت که فارغالتحصیلان ایرانی از ظرفیت بالایی برای كارهای مهندسی و صنعتی برخوردارند كه در قالب همكاریهای مشترك موجبات تحكیم روابط را فراهم میآورند. درخصوص همكاری در بخش خودرو، متأسفانه خودروسازان فرانسوی با شروع تحریم همكاریهای خود را قطع کردند و امروزه در واحدهای تولیدی دید منفی، نسبت به فرانسه وجود دارد. معهذا خودروسازان فرانسوی حاضر شدهاند براساس ضوابط و شرایطی كه خودروسازان ایرانی مطرح میكنند در قالب سرمایهگذاری مشترك، چارچوب‌های جدید برای همكاری فراهم نمایند كه منتظر نهایی شدن مذاكرات آنها هستیم، البته در صنعت خودرو، ایران با آلمانیها و ژاپنیها نیز در حال انجام مذاکراتی است كه امیدوارم هر كدام که با شرایط رقابتی بهتر و در برگیرندۀ خواست خودروسازان ما باشد، توفیق این همكاری را داشته باشند.

بمنظور افزودن نظر کلیک کنید
  • موردی یافت نشد