جمعه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

خلاصۀ توافقات آمده در هشتمین سند نشست كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی ایران و اتریش

امروز هشتمين سند كميسيون همكاري‌هاي مشترك اقتصادي ج. ا. ا. و جمهوري اتريش به امضاي وزراي ذيربط رسيد.
آقاي مهندس نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت ايران و وزير علوم و تحقيقات و اقتصاد اتريش اين سند را امضا كردند. كار مقدماتي اين سند از يك ماه پيش شروع شده و امروز در حضور رؤسای جمهور دو کشور به امضا رسيد.

اين كميسيون مشترك پس از گذشت 13 سال از كميسيون قبلي برگزار مي شود و به اكثر ابعاد همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور پرداخته است. در اين سند همكاري هاي دو كشور در بخش انرژي، تكنولوژي كارا، توريسم، زيرساخت‌ها، بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و كار‌آفرين، مديريت حوادث مترقبه، بنگاه‌هاي در مرحلۀ تكوين و نوزايي (استارت آپ)، صنايع دريايي، صنايع ماشين آلات و خودرو، ورزش و جوانان، مديريت توسعۀ پايدار جنگلها، علوم و تكنولوژي و بالاخره تجارت و سرمايه گذاري مورد بحث و اتخاذ تصميم قرار گرفته است.

عمده ترين نكات كليدي مورد توافق طرفين به شرح زير است:
1-    طرفين موافقت نمودند پس از امضاي اين موافقتنامه و حداكثر ظرف شش ماه نسبت به تهيۀ نقشۀ راه همكاري اقتصادي دو كشور از 2016 تا 2020 همراه با فهرست پروژه هاي مشخص ساليانه و كارگروه‌هاي تخصصي اقدام نمايند.
2-    طرفين توافق نمودند براي حضور در بازارهاي ثالث از ظرفيت و توانايي يكديگر در قالب همكاري مشترك استفاده نمايند.
3-    طرفين با هدف توسعۀ روابط و ايجاد توازن در تجارت موافقت نمودند نسبت به تنوع‌سازي در اقلام وارداتي و صادراتي يكديگر اقدام نمايند.
4-    طرفين با هدف تشويق و ترغيب سرمايه گذاران، كميتۀ مشترك سرمايه گذاري دو كشور را ضروري و آمادگي لازم براي تشكيل آن را دارند.
5-    طرفين توافق نمودند در جهت ايجاد توازن در تراز تجاري با يكديگر با استفاده از ابزارهاي قانوني و سياست تجاري بهره گيرند.
6-    همكاري بلند مدت دو كشور در زمينه انرژي تجديد‌پذير و صرفه‌جويي در مصرف انرژي (انرژي كارا).
7-    هر دو طرف توافق كردند كه در زمينۀ صنايع بالادستي انرژي كه جنبۀ راهبردي در روابط دو كشور دارد همكاري نمايند.
8-    موضوع انتقال تكنولوژي و آشنايي با بهترين عملكردها در بخش زيرساخت‌هاي انرژي نيز از ديگر محورهاي توافق همكاري بوده است.
9-    طرفين به همكاري در بخش بهره وري تكنولوژي، بخصوص در زمينه هايي همچون آب و مديريت پساب و ضايعات تأكيد داشتند و سهم بيشتر آن را خواهان بودند، موافقت شد كه به دليل اهميت موضوع كارگروه ويژه‌ای براي اين منظور تشكيل شود و محورهاي همكاري در قالب يك يادداشت تفاهم مستقل دنبال شود.
10-    دو طرف ضمن اشاره به پتانسيل هايي كه براي همكاري در بخش توريسم وجود دارد، توافق كردند در بخش آموزش و زنجيره فعاليت‌هاي توريسم و در جهت توسعۀ آنها اقدام نمايند.
11-    دو طرف توافق كردند همكاري هاي خود را در زمينه زيرساخت‌هاي حمل و نقل همچون جاده، راه آهن و هوايي و مديريت ترافيك توسعه دهند. توسعۀ شبكۀ حمل و نقل هوايي مورد تأكيد طرفين بوده است.
12-    همكاري دو كشور در زمينۀ تبادل اطلاعات و توسعه و ترويج كارآفريني مورد توافق طرفين قرار گرفت.
13-    طرفين توافق نمودند پلاتفرم براي ايجاد شبكه، تبادل تجربيات درخصوص start up، پارك‌هاي تكنولوژي، انكوباترها و غيره را به روش‌هاي تشويقي مورد حمايت قرار دهند.
14-    دو طرف توافق كردند كه همكاري هاي خود را در زمينۀ مديريت حوادث غيرمترقبه توسعه دهند.
15-    طرفين پذيرفتند كه به‌طور دو جانبه مشورت‌هاي لازم را به يكديگر درخصوص اطلاعات مديريت سيستم هاي اطلاعاتي شامل دانش فني، زيرساخت‌ها، استانداردها و فرايندها بدهند.
16-    طرفين ضمن بررسي وضعيت موجود در بخش صنعت خودرو، آمادگي خود را براي توسعه همكاري‌ها در بخش خودرو بخصوص مشاركت قطعه‌سازان ايراني در زنجيرۀ ارزش جهاني خودرو اعلام نمودند.
17-    طرفين از ارادۀ جدي خود براي توسعۀ همكاري هاي مشترك در بخش علوم، تكنولوژي و نوآوري نيز صحبت به‌عمل آوردند.
18-    علاوه بر بندهاي مورد توافق طرفين، به شرح فوق الذكر، پيشنهادات و طرح‌هاي ديگري براي توسعۀ همكاري از سوي طرفين مطرح گرديد كه نيازمند زمان و بررسي از سوي طرف ديگر بوده و در سند نيز آورده شده است.

بمنظور افزودن نظر کلیک کنید
  • موردی یافت نشد