جمعه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

از فرصت پیش آمده برای توسعۀ صادرات به روسیه استفاده کنید

قائم مقام وزیر در امور تجارت خطاب به صادرکنندگان :

از فرصت پیش آمده برای توسعۀ صادرات به روسیه استفاده کنید.

قائم‌ مقام وزير صنعت، ‌معدن و تجارت در امور تجارت با بیان اینکه در توافقات وزراي صنعت و تجارت دو كشور ايران و روسيه قرار است نقشۀ راه و همكاري‌هاي 5 ساله حداكثر ظرف سه ماه آينده نهايي شود، تصریح کرد: تمامی شركت‌هاي صادراتي به روسيه كه با هدف توسعه صادرات غيرنفتي مي‌توانند با طرف‌هاي روسي بر روي سرمايه‌گذاري در داخل ايران و ايجاد ارزش افزوده به توافقاتي برسند مذاكرات خود را شروع كنند.
به گزارش شاتا؛ « مجتبي خسروتاج » در نشست مشتركي که  با حضور استاندار مازندران، روساي اتاقها بازرگاني و اتحاديه‌ها و همچنين مديران كل استان مازندران که به منظور بررسی مشكلات صادرات مركبات و ميوه به كشورهاي منطقه برگزار شد افزود: در این راستا نتيجه اقدامات به وزارت صنعت، معدن و تجارت منعكس شود تا در نقشه راه همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور منظور و بتوانند از حمايت ها و پشتيباني دو دولت برخوردار شوند.
وی ‌با توجه به استقبال كشورهاي مختلف از جمله  اروپايي‌ها خطاب به صادرکنندگان یادآور شد: چنانچه در سرمايه‌گذاري مشترك با خارجي‌ها براي ايجاد ارزش افزوده و توسعه خطوط سورتينگ و بسته‌بندي با طرفهاي خارجي مذاكره کردید و نيازي به كمك داريد اعلام کنید تا پشتيباني لازم بعمل آيد.


قائم مقام وزیر صنعت،‌ معدن  و تجارت در امور تجارت، در ادامه با توجه به ظرفيت اعلامي استان در توليد 2/2 ميليون تن مركبات در سالجاري افزود: بخشي از مشكلات اعلام شده در كوتاه مدت قابليت پيگيري و حل فصل است همچون اجازه ورود موقت كانتينر و كاميون براي افزايش فوري ظرفيت حمل و نقل که این مهم قابلیت اجرایی شدن دارد.

وی اضافه کرد: همچنین  با استفاده از ناوگان هوايي باري چه از سوي طرفهاي خريدار و يا خود ايران مي‌توان ظرفيت حمل و نقل هوايي در جابجايي ميوه و انواع گل و گياه را نيز توسعه داد. به گفته خسروتاج ،‌صادرات كالاهاي غيرنفتي از پرداخت هر گونه مالياتي معاف هستند  و در صورت ملاحظه، اقدامي خلاف قانون ، مراتب با ذكر مورد و مستند باید منعكس شود تا پيگيريهای لازم به عمل آید.
وی در ادامه به كمبود كالا در بازار داخلي اشاره کرد و گفت: این امر با توجه به تعهدات صادركنندگان نبايد مانعي بر سر راه صادرات ايجاد كند و چنانچه خلاف اين سياست اقدام مي‌شود  باید به شورايعالي صادرات منعكس شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود استفاده از فرصت‌هاي تجاري كه بعضاً به دليل غيبت يك رقيب در بازار كشورهاي شمالي ايجاد مي‌شود را  از جمله موضوعاتي دانست  كه بنگاههاي توليدي و صادراتي بايد به آن توجه داشته باشند.

به گفته خسروتاج؛‌ در این باره اگر انعطاف‌پذيري لازم در پاسخگويي به نيازهاي فوري خريداران خارجي وجود نداشته باشد از فرصت‌هاي بوجود آمده بي‌بهره خواهيم شد ضمن اینکه  دستگاههاي دولتي نیز در حال حاضر به دنبال بستر مقرراتي هستند و  بنگاهها می توانند از اين فرصت مناسب استفاده كنند.
قائم مقام وزیر در ادامه خاطرنشان کرد:‌ يارانه دو هزار ميليارد ريالي منظور شده براي كمك به جبران بخشي از هزينه هاي سود بانكي تا سقف 6 درصد، كه اخيراً طي موافقتنامه سه جانبه در اختيار سازمان توسعه تجارت توافق شده است، صرفاً در ارتباط با توسعه صادرات با ارزش افزوده بالا و خدمات فني و مهندسي است، از  این رو  چنانچه این مهم بخواهد مشمول كالاهاي ديگر شود هم مشكل محدوديت منابع دارد و هم باید  در مراجع ذيربط بحث و اتخاذ تصميم شود كه فعلاً قولي از اين بابت نمي‌توان داد.

وی تاکید کرد: بايد اتاقها و اتحاديه‌هاي صادراتي براي بازارهاي هدف مشخص، فهرستي از شركتهاي واجد  صلاحيت را مشخص كنند تا ضمن حضور قوي در اين بازارها، از رقابتهاي بيجا جلوگيري و منافع ملي را حفظ کنند و در اين خصوص به زودي جلسه اي با اتحاديه صادر كننده گان ميوه برگزار خواهد شد.
گفتنی است: دراین  نشست ،  اهم نكات و مشكلات صادركننده‌ها حول محورهای رقابتي نبودن توليد مركبات كشور از نظر قيمت با بعضي از همسايگان رقيب در بازار كشورهاي شمالي،كوچك بودن ظرفيت كاري و مالي شركتهاي صادراتي ايران در مقايسه با ساير رقباي خارجي،نبود اختيار لازم از سوي مقامات استاني درخصوص اتخاذ تصميمات مرتبط به صادرات و جلوگيري دستگاهها و نهادهاي مختلف در صدور كالا هنگام كمبود در بازار داخلي و ايجاد خلل در تعهدات صادراتي مطرح شد.

همچنین عدم حمايت كافي صادركنندگان از سوي نهادهاي دولتي، در مقايسه با حمايت ساير كشورها از صادركنندگان خود،كمبود كانتينر يخچالي و كاميون براي رساندن به موقع محصولات كشاورزي به بازار خريداران، مشكلات مالياتي عليرغم اينكه قانونگذار صادرات كالاهاي غيرنفتي را از پرداخت ماليات معاف نموده است، حل و فصل مشكلات مربوط به تأمين گازوئيل مورد نياز كاميونهاي خارجي،‌عدم استفاده از يارانه 6 درصدي براي نرخ سود تسهيلات بانكي صادركنندگان مركبات که باید در راستای در كمك به صادرات مركبات صورت بگیرد نیز از دیگر موارد مورد چالش صادرکنندگان مرکبات عنوان شد.
این گزارش حاکیست ؛‌ فعالیت خلاف قانون كارگاههاي غيرمجاز و غيركيفي به سورتينگ ميوه ،قيمت بالای حمل و نقل داخلي براي جابجايي ميوه که باید با اجازه ورود موقت به كاميون خارجي، نرخ‌ها تعديل شود و همچنین نبود انگیزه براي سرمايه‌گذاري و ارتقاء تكنولوژيكي خط‌هاي سورتينگ و  بسته‌بندي به دلایل شرایط بازار داخلی و قيمت‌ها نیز از جمله مشکلات دیگری بود که دراین نشست مورد بررسی  و تبادل نظر قرار گرفت.

بمنظور افزودن نظر کلیک کنید
  • موردی یافت نشد