جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تلاش برای افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی

قائم مقام وزیر صنعت دربیستمین سالروز ملی صادرات از عزم دولت در راستای افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، «مجتبی خسروتاج» روز پنجشنبه با بیان این مطلب در سالن اجلاس سران و در حضور رئیس جمهوری افزود: صادرات غیرنفتی ایران در شش ماهه نخست امسال، 21.7 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال، شش درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان امانت دار صادرکنندگان، وظیفه دارد، مشکلات آنان را به گوش مقامات عالی کشور برساند، گفت: امیدواریم با اقداماتی که دولت در پیش گرفته مشکلات فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان رفع شود.

خسرو تاج، مقیاس پایین تولید، توانمند نبودن بنگاه‌های کوچک و متوسط در بخش تحقیق و توسعه و نبود قدرت رقابتی در برخی کالاها را مهمترین مشکلات صادراتی کشور دانست و گفت: رقبای جهانی ایران با سود بانکی بسیارکم فعالیت تولیدی می کنند که همین مسئله باعث می شود قیمت نهایی کالای آنها رقابتی تر از کالای ایرانی باشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در حال رفع این مشکلات در جلسات شورای عالی صادرات هستیم، افزود: مشکلات مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده از دیگر معضلات بنگاه های اقتصادی کشور در مسیر توسعه صادرات غیرنفتی است.

وی به هزینه بالای حمل ونقل و قیمت بیشتر کالای تمام شده ایرانی بار دیگر اشاره کرد وگفت: شرایط تحریم اجازه امضاء موافقتنامه‌های دوجانبه را به کشور نداد؛ این درحالی است که رقبای جهانی ما از چنین امتیازاتی برخوردارند.

به گفته خسروتاج، در مسابقه جهانی صادرات، نوآوری، قدرت رقابت‌پذیری و دانش بنیان بودن ازجمله مولفه‌های مورد نیاز صادراتی است و رسیدن به افق‌های روشن صادراتی، تلاش دولت و تخصص صاحب نظران این حوزه را می‌طلبد.

وی افزود: صادرکنندگان خواهان برگزاری نشست‌های دوره‌ای با رئیس جمهوری و مسئولان عالی برای رفع مشکلات خود هستند.

نعمت زاده: صادرات غیرنفتی امسال باید به ٦٨ میلیارد دلار برسد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بیستمین مراسم روز ملی صادرات با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور شامل خدمات و کالاهای غیرنفتی امسال باید ١٠ میلیارد دلار افزایش پیدا کند و به ٦٨ میلیارد دلار برسد، اعلام کرد: حق ملت ایران بود که هم اکنون صادرات کشور 200 میلیارد دلار باشد.

«محمدرضا نعمت‌زاده» با بیان این مطلب افزود: در سال ۱۳۵۶، ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که چهار درصد کل کشور را در این بخش تشکیل می‌داد، عنوان کرد: علی‌رغم شرایط سخت دوران جنگ و نیز تحریم ظالمانه توانستیم در سال گذشته این نسبت را به ۷۰ درصد برسانیم که شامل ۴۲.۵ میلیارد دلار در بخش صادرات غیرنفتی و ۱۰ میلیارد دلار در بخش خدمات بود، اما باید بدانیم که گذشت ۳۷ سال نیز زمان اندکی نیست و اکنون باید صادرات کالای غیرنفتی و خدمات ما معادل ۲۰۰ میلیارد دلار باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی تعیین کرده که باید ۱۰ میلیارد دلار به صادرات کالا و خدمات غیرنفتی اضافه شود، گفت: این رقم باید به ۶۸ میلیارد دلار برسد که در شش ماهه نخست امسال ۲۸.۵ میلیارد دلار آن محقق شد. در برنامه ششم توسعه رشد سالانه ۱۵ درصد برای صادرات غیرنفتی لحاظ شده است و ما اگر بتوانیم در سال جاری ۱۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده را محقق کنیم، ۱۰ درصد رشد در این بخش داشته‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این اولین سالی است که روز ملی صادرات پس از برجام جشن گرفته می شود و امیدوارم دولت، بخش خصوصی، فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بتوانند از شرایط بوجود آمده پسابرجام استفاده کنند.

وی با بیان اینکه کشورهای قدرتمند اقتصادی با اتکا بر توسعه صادرات غیرنفتی به جایگاه فعلی در جهان دست یافته اند، گفت: امروز صادرات به عنوان بخشی از تجارت خارجی یک الزام است.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه نسبت تجارت خارجی به تولید ناخالص داخلی، شاخص تحرک یک کشور در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود، گفت: در برخی کشورها میزان تجارت خارجی از تولید ناخالص ملی پیشی گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به مشکلات و چالش‌های پیشروی صادرات غیرنفتی اشاره کرد و برخی از مشکلات را داخلی و برخی دیگر را خارجی عنوان کرد و در تشریح مشکلات داخلی کشور گفت: قوانین و مقررات دست وپاگیر، عملکرد برخی دستگاه‌ها و نادیده گرفتن اهمیت صادرات غیرنفتی در فرهنگ اقتصادی کشور از جمله این مشکلات است.

وی به واحدهای تولیدی پیشنهاد داد هرچند اندک یکی از وظایف خود را صادرات تعیین کنند تا به تدریج به سمت رقابت پذیر بودن حرکت کنند.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: در حوزه‌هایی همچون سیمان، پتروشیمی و مصالح ساختمانی که سرمایه گذاری با هدف صادرات صورت گرفته رتبه‌های خوبی در جهان بدست آورده ایم.


تاریخ انتشار:1395/07/29

بمنظور افزودن نظر کلیک کنید
  • موردی یافت نشد