سه شنبه, ۰۴ آبان ۱۴۰۰
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

ساماندهی شرایط حضور صادرکنندگان زعفران در بازارهای جهانی

این موضوع در نشست مشترک رئیس کل و مدیران سازمان توسعه تجارت با تشکل های تولیدی و صادراتی زعفران و گیاهان دارویی بررسی و تحلیل شد.

در نشست جناب آقای خسروتاج با تشکل های صادراتی زعفران مقرر شد براساس فهرستی که اتحادیه صادرکنندگان زعفران اعلام می نماید، لیستی از شرکت های معتبر و خوشنام دارای صلاحیت و آشنا به بازارهای جهانی معرفی گردد و این شرکت ها، جهت صادرات حرفه ای در بازارهای جهانی در اولویت خواهند بود.

برنامه ریزی برای تنوع محصول با ایجاد ارزش افزوده بیشتر و فرآوری محصولات تولید شده از زعفران و گیاهان دارویی، محور دوم مذاکرات مسئولین سازمان توسعه تجارت با نمایندگان اتحادیه ها و انجمن های تخصصی بود.

تمرکز روی بازارهای جدید همچون آمریکای لاتین، چین و هندوستان از دیگر توافقات این نشست مشترک بود.

در این نشست اتحادیه ها و انجمن های ذیربط پذیرفتند که در اولین جلسات تشکل خود در سالجاری برنامه جامع توسعه صادرات گیاهان دارویی و زعفران را نهایی کرده، بنحوی که چشم انداز تولید، صادرات، اهداف کمی و سیاست های توسعه صادرات برای اقلام مذکور تعریف شده و الزامات دسترسی به بازارهای هدف توسط دستگاه های دولتی و سایر بخش های ذیربط نیز تمهید شود.

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات زعفران در سال 1395، برابر 187 تن و به ارزش 264 میلیون دلار بوده است که با اقدامات در دست اجرا و برنامه های حمایتی و پشتیبانی از صادرات این محصول می توان میزان صادرات را به 400 تن در سال افزایش داد. صادرات زعفران در سال گذشته و در مقایسه با سال 1394، از نظر وزنی و ارزش رشدی برابر 65 و 60 درصد داشته است.


تاریخ انتشار:1396/02/06

بمنظور افزودن نظر کلیک کنید
  • موردی یافت نشد