دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۱
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

جلسه با اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن همدان

موضوعات مطرح شده مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جلسه با اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن همدان در مورخۀ پنجشنبه 11/4/94:


1 اتاق بازرگانی همدان با قدمتی حدود یکصد سال و با توجه به سوابق تاریخی، باید جایگاه در خور شأنی داشته باشد. اتاق، نیازمند تجدید ساختار در عضو‌گیری است به نحوی که بتواند مدیران صاحب صلاحیت بیشتری از تجارت و تولید واقعی را در جمع خود داشته باشد.
1 موتور حرکت توسعۀ اقتصادی کشور، شرکت‌ها و بنگاه‌های بخش خصوصی هستند. لذا، معطوف شدن همۀ مسائل و مشکلات به‌سوی دولت راه به جایی نمی‌برد. بنابراین، واحدهای فعال تولیدی باید راهکارهای خود را در حل مشکل  نقدینگی و ادارۀ مناسب واحد در اختیار واحدهای مشکل‌دار قرار دهند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز آمادگی همکاری در زمینه‌های آموزشی مورد نیاز اتاق‌ها را دارد.
1 موضوع قاچاق و اسکله‌های غیر مجاز، بحث مفصل و پیچیده‌ای است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا آن را دنبال می‌کند و امیدواریم نتایج آن را به‌زودی ملاحظه کنیم. قاچاق، هم نیازمند تسهیل‌سازی در واردات رسمی و هم نیازمند سخت‌گیری در واردات غیر رسمی است. تثبیت نرخ ارز و جلوگیری از نوسانات شدید آن نیز سیاست وزارتخانه بوده و همانند گذشته دنبال می‌شود.
در قانون رفع موانع تولید، که آیین‌نامه‌های اجرایی آن به‌سرعت نهایی خواهد شد، مواد خوبی منظور شده است که در بخش حل و فصل مشکلات مالی و نقدینگی به شرکت‌ها کمک می‌کند.
1 لایحۀ جدید مالیات بر ارزش افزوده، فرصتی است که می‌تواند نواقص قانون جدید را  برطرف کند. مقابله با ورود کالاهای بی‌کیفیت و تقلبی نیازمند کمک فنی و همکاری تشکل‌های تولیدی است.
1 آیین‌نامۀ نام و نشان تجاری نیز به‌زودی در دولت مطرح خواهد شد و ازین پس صاحبان برند مشمول حمایت و تشویق‌های خاص قرار خواهند گرفت.
1 بانک توسعۀ صادرات، به‌عنوان یک بانک در خدمت توسعۀ صادرات و حاکمیتی، باید نرخ‌های ترجیحی برای صادرات داشته باشد که جز با کمک دولت محترم میسر نخواهد بود.
1 افزایش سرمایۀ بانک‌های عامل نیز ضرورت کار توسعۀ تولید و تجارت است.
1 اتحادیه‌های صادراتی، اهداف کمی برای توسعۀ صادرات اقلام تحت پوشش خود تعریف کنند، الزامات و کمک‌های مورد نیاز از طرف دولت را نیز تعریف کنند تا قابلیت پیگیری داشته باشد.

بمنظور افزودن نظر کلیک کنید
  • موردی یافت نشد