دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۱
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

مشكل تأمين ارز تجار ايران و روسيه حل شد

قائم مقام وزیر صنعت با اعلام اینکه مهلت سه ماهه به روسیه داده شده تا فهرست کالاهای ترجیحی را ارسال کند، وعده داد که مشکل تأمین ارز تجار ایران و روسیه حل شد ه و بانک های مرکزی دو کشور در حال مذاکره هستند.

روز گذشته مسئولان وزارت صنعت و کشاورزی و جمعی از فعالان بازار و صادرکنندگان در همایش کاربردی تجارت با روسیه از مشکلات موجود در صادرات کالا به این کشور و اشتباهات ایران در از دست دادن فرصت های صادراتی سخن گفتند. حدود سه ماه از تحریم اروپا از سوی روسیه می گذرد، اما ایران هنوز نتوانسته در بازار های این کشور ورود کرده و صادرات کالا را کلید بزند.

 

 این در شرایطی است که فعالان بخش خصوصی در بخش تولید و صادرات از نبود رایزن اقتصادی در این کشور و مشکلات موجود انتقاد دارند. قائم مقام وزیر کشاورزی در این همایش با اشاره به اینکه باید از فرصت پیش آمده در بازار روسیه استفاده کنیم، گفت: اگر از فرصت پیش آمده استفاده نکنیم تجربه تلخ از دست دادن فرصت های تجاری نیز تکرار خواهد شد.

حسن یونسی سینکی خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت منطقه ای دو کشور و قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب اگر بتوانیم موانع صادرات را رفع کنیم موقعیت مناسبی ایجاد خواهد شد اما باید نکاتی همچون رفع موانع صادرات و ضوابط بهداشتی صادرات دامی و شیلاتی مدنظر قرار گیرد و از سوی سازمان دامپزشکی نظر طرف روسی جلب شود. همچنین قائم مقام وزیر صنعت که در این همایش سخن می گفت ، از توافقات برای تأمین ارز تجار دو کشور ایران و روسیه خبر داد و گفت: مهلت سه ماهه ای برای روسیه پیش بینی کردیم تا فهرست کالاهای ترجیحی را مشخص و اعلام کنند.

مجتبی خسروتاج درباره جهت گیری فعلی و آتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه مبادلات با روسیه سخنرانی و اظهار کرد: در کمیسیون های مشترکی که با روسیه برگزار کردیم، پیرامون تأمین ارز که یکی از مشکلات تجار ایران و روسیه بود به توافق رسیدیم که یکی از آنها تأمین نرخ ارز از طریق خط تجاری بود. همچنین با دریافت کارمزد، بانک ملی ایران می تواند به صادر کنندگان ارز مورد نظر را اختصاص دهند.

وی با اشاره به اینکه بحث تحریم بانکی یکی از مشکلاتی است که تجار با آن مواجه هستند، گفت: بخش عمده مذاکرات ما در رابطه با مسائل بانکی بود که سیستم بانکی حتماً باید مکانیزم لازم را برای تبادلات پولی داشته باشد و در این راستا قرار شد بانکی از طرف روسیه در این زمینه فعال شود. همچنین بانک های مرکزی دو کشور در حال بررسی هستند که بیشتر از یک بانک در این زمینه وارد شود.

وی با اشاره به هزینه های بالای نمایشگاهی گفت: این موضوع یکی دیگر از مباحثی بود که با طرف روسی مذاکره کردیم و قرار بر این شد کشور ما هر ساله 5 هزار مترمربع فضا در اختیار روسیه قرار دهد و روسیه نیز همین کار را برای کشور ما انجام دهد.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم فاصله زیادی بین ظرفیت هایی که وجود دارد و جایگاهی که ما داریم مشاهده خواهیم کرد، گفت: کمیسیون های مشترکی بین دو کشور ایران و روسیه برگزار شد و آخرین کمیسیون حدود یک ماه پیش بود که بنده مسئول کمیته همکاری های اقتصادی بودم و آنچه در این نشست به توافق رسیدیم، هموار کردن بستر همکاری ها برای بخش خصوصی و توافقاتی در این زمینه بود.

 

تراز منفی تجارت با روس ها


قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طرفین اعتقاد دارند که باید توازنی در تجارت کالاهای غیرنفتی داشته باشد، چون همواره واردات از روسیه در مقایسه با صادرات بیشتر و تراز تجاری منفی بود؛ بنابراین طرفین باید سعی کنند در چندین نوبت نیازهای موجود در این زمینه را برطرف کنند.

خسروتاج با بیان اینکه روسیه در سال گذشته حدود 500 میلیارد دلار صادرات و 300 میلیارد دلار واردات داشته است، گفت: میزان واردات خودرو در سال 2013 در بازار روسیه 40 میلیارد دلار، واردات تجهیزات برقی 36 میلیارد دلار، واردات دارو 14 میلیارد دلار، مواد پتروشیمی و پلاستیکی 11 میلیارد دلار، انواع مواد پروتئینی 7/6 میلیارد دلار، انواع میوه 3/6 میلیارد دلار، انواع کفش 6/4 میلیارد دلار، مبلمان و کالاهای برقی 6/4 میلیارد دلار و مواد غذایی مثل تخم مرغ و عسل 4 میلیارد دلار بود. بنابراین بازار مهمی برای صادرات به روسیه وجود دارد. وی ادامه داد: محور چهارم توافق با طرف های روسی این بود که ایرانی ها بتوانند در مناقصات آنها شرکت کنند و پیش بینی کردیم شرکت های فنی و مهندسی ما بتوانند در بازار روسیه فعالیت بیشتری داشته باشند.

 

توافقات با صندوق ضمانت صادرات


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافقاتی با صندوق ضمانت صادرات خبر داد و گفت: یکی از محورهای مذاکره ما با طرف های روسی این بود که تسهیلاتی فراهم شود تا ریسک شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند، کاهش یابد.

خسروتاج به بحث ویزا اشاره کرد و گفت: در این زمینه برنامه ریزی هایی صورت گرفته است. همچنین از دیگر موضوعات اساسی که با طرف های روسی مطرح شده تنظیم فهرستی است که براساس آن بتوانیم به بنگاه ها جهت بدهیم که بدانند امروز ظرفیت های تولید کشور چه میزان است ما برای توسعه مواد اولیه شمش فولادی، ورق های آلیاژی، انواع تجهیزات مخابراتی، کالاهای اساسی مانند جو، ذرت ، سویا و... برنامه ریزی هایی انجام دادیم تا بتوانیم هر چه بیشتر در این زمینه موفق عمل کنیم.

بمنظور افزودن نظر کلیک کنید
  • موردی یافت نشد